Här kan ni se vad vi anordnar för evenemang i Gamla Filmstaden. Vi uppdaterar programmet månadsvis.
FILMSTADENS KULTURS PROGRAM I MAJ & JUNI 2026
Söndagar kl. 14.00
Öppna guidningar

Vi anordnar guidningar för allmänheten varje söndag klockan 14.00. Då är alla välkomna att följa med på en guidad visning i Filmstaden. Visningen tar cirka 45-60 minuter och ger en överblick över svensk filmhistoria och den fantastiska plats som Filmstaden är och har varit.
Biljett köper du i Portvaktsstugans våffelkafé innan visningen börjar. Vårsäsongens första guidning är 18 januari, den sista är 14 juni. Guidningen sker mestadels utomhus, så tänk på att klä er efter väder och vind!
Pris: 90 kronor/person – 60 kronor för Filmstadens Vänner!
Onsdag 13 maj kl. 18.00
Klassikervisning: Vandring med månen(1945)

Hasse Ekmans Vandring med månen är en film om sensitiva typer, bullriga sjömän, lismande präster, filosofiska luffare och andra märkvärdiga typer som man kan möta i den svenska försommarnatten.
Den unge Dan (Alf Kjellin) lämnar sitt jobb och ger sig ut på en vandring genom ett somrigt Sverige för att hitta sig själv och meningen med livet. Under resan träffar han Pia (Eva Henning) och tillsammans upplever de en rad möten med olika människor och miljöer.
Filmen regisserades av en 30-årig Hasse Ekman och anses av vissa att tillhöra hans bästa verk. Filmen bygger på en roman av Walter Ljungquist och är ett av deras många fruktbara samarbeten. Visningen ingår i vår serie filmer inspelade i Gamla Filmstaden under de så kallade drömfabriksåren. Läs gärna Mikaela Kindbloms essä om begreppet drömfabrik, där Vandring med månen tas upp. Passa även på att se vår utställning Drömfabriken som pågår just nu i Portvaksstugans filmkafé.
Längd: 105 minuter
Regi: Hasse Ekman
Medverkande: Alf Kjellin, Eva Henning, Hasse Ekman, Hilding Gavle, Stig Järrel, Olof Molander, Margit Manstad, Sigge Fürst m.fl.
Tid: Onsdag 13 maj kl. 18.00 – 20.00.
Plats: Portvaktsstugan, Greta Garbos väg 3, Solna.
Pris: 80 kr (gratis för Filmstadens Vänner). Betala via swish eller kontant på plats. Boka din plats genom att mejla info@filmstadenskultur.
Onsdag 20 maj kl. 18.00
Klassikervisning: Kris (1946)

Efter succén med Hets fick filmens hetlevrade manusförfattare Ingmar Bergman förtroendet att regissera sin första långfilm. I Kris ser vi Inga Landgré och Stig Olin i fina rollporträtt.
En fosterdotter till pianolärarinna uppvaktas av sin biologiska mors dekadente älskare i en småstad. Ingmar Bergmans första film som regissör bygger på pjäsen Moderdyret av Leck Fischer. Inspelningen kantades av arbetsmiljöproblem och debutanten gick över budget – vilket inte var fördelaktigt för en förstagångsregissör på SF. Det dröjde ett par år innan han fick sätta sig i regissörsstolen i Filmstaden igen.
Trots det är Kris en högst sevärd film där några av dåtidens namnkunnigaste skådespelare dyker up i rollistan. Upplev Bergmans första film i Bergmansalongen!
Längd: 93 minuter
Regi: Ingmar Bergman
Medverkande: Stig Olin, Inga Landgré, Dagny Lind, Marianne Löfgren, Allan Bohlin, Ernst Eklund, Signe Wirff, Julia Caesar m.fl.
Tid och plats: Onsdag 20 maj kl. 18.00 – 20.15 i Bergmansalongen, Filmstaden Råsunda, Greta Garbos väg 9 i Solna.
Pris: 80 kr (gratis för Filmstadens Vänner). Betala via swish eller kontant på plats. Boka din plats genom att mejla info@filmstadenskultur.
Tisdag 26 maj kl. 18.00
Föredrag: Från Kapten Grogg till Godmorgon, Gerda Gök – animation för modiga vuxna

Animationen har en lång historia i svensk film. Följ med på en utflykt i den svenska animerade filmen ledd av Mikaela Kindblom.
En av de första svenska filmstjärnorna var tecknad, han hette Kapten Grogg och var en burdus sjöman som knappast spottade i glaset. Sedan han äntrade filmvärlden 1916 har Sverige rönt stora framgångar inom animationsvärlden, och filmerna har inte alltid varit tänkta för barn.
Författaren och Filmstadens Kulturs verksamhetsledare Mikaela Kindblom berättar mer om den svenska animerade filmens historia i ett medryckande föredrag i Portvaktsstugan.
Tid och plats: Tisdag 26 maj kl. 18.00 – 19.00 i Portvaktsstugan, Greta Garbos väg 3 i Solna.
Pris: 80 kr (gratis för Filmstadens Vänner). Betala via swish eller kontant på plats. Boka din plats genom att mejla info@filmstadenskultur.
Tisdag 2 juni kl. 18.00
En kväll med Joel Spira

Plats: Portvaktsstugan, Greta Garbos väg 3 i Solna.
Pris: 80 kr. Betala på plats via swish eller kontant. Begränsat antal platser – föranmälan krävs: mejla info@filmstadenskultur.se och ange namn.
Tisdag 9 juni kl. 18.00
Författarträff: Arne Mattsson – film till varje pris

Plats: Portvaktsstugan, Greta Garbos väg 3 i Solna.
Pris: 80 kr. Betala på plats via swish eller kontant. Begränsat antal platser – föranmälan krävs: mejla info@filmstadenskultur.se och ange namn.
